Lăcrămioara APOSTU, Romanul și oamenii lui

       Am îndrăgit foarte tare Romanul, această splendoare istorică a Moldovei! Am îndrăgit Romanul pentru că are ce să ofere, are ce arăta, are ce spune. Atestat documentar încă din anul 1392, ca ,,Târgul lui Roman” (fondat de domnitorul Roman I Mușat), Romanul își poartă, cu eleganță, noblețea timpului său de peste șase veacuri, este un fel de cronică vie, o cronică scrisă în piatră, fier și lemn. Dacă ai timp, plimbă-te pe străzile vechi, lasă-te pe mâna miresmelor timpului, simte pacea profundă, uită, pentru o clipă, prezentul, trăiește-ți momentul atemporal.

       Dar, cel mai frumos în Roman, este omul dedicat, omul care-și consumă minunat existența, slujind literatura, pictura, muzica, sculptura și altele, omul supus unui efort creativ constant. Un astfel de om este pr. Cornel Paiu, un slujitor al Domnului și al semenilor. Sunt numeroase evenimentele culturale din Roman și în afara lui, la care Părintele să nu fie prezent și la care să nu fie implicat.

       În luna mai, anul în curs, l-am întâlnit la Festivalul Internațional de Literatură ,,Întâlnirile de la Viișoara – Neamț”, festival fondat de regretatul Ioan Ouatu (scriitor, ridicător de școală), îl vom întâlni și la Festivalul Național ,,Garabet Ibrăileanu” – Roman, festival ce se va derula în perioada 22-24.05.2026, festival diriguit de reputatul dr. Emanuel Nazaretian.

       În ziua de 14, tot în luna mai a acestui an, am avut onoarea să fiu invitată, împreună cu soțul meu, la o ședință de cenaclu, ședință organizată de Societatea Culturală ,,Clepsidra” Roman și Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România – Filiala ,,Filip Brunea Fox” Roman, în fruntea cărora se află… Părintele Cornel Paiu. Am participat cu mare plăcere la această întâlnire plină de emoție, o întâlnire la care am cunoscut participanți noi, întâlnire la care am revăzut participanți cunoscuți.

       ,,Hrisos a Înviat” a fost primul moment al acestei ședințe, moment la care a cântat toată suflarea aflată în incinta restaurantului ,,Corabia” din Roman, un restaurant în care nu doar se mănâncă și se bea, amfitrionul nostru Victor Barcan fiind cunoscut ca un inițiator de serate, de întruniri cu caracter muzical, literar și altele. A urmat o slujbă de pomenire pentru Eroii Neamului, Făuritorii Unirii Principatelor Române, scriitorii și intelectualii trecuți la cele veșnice. În continuare, ne-am bucurat de ,,VIAȚA MEA”, expoziție de pictură semnată de Luminița ZAFIRIADIS, cea care a dăruit câte o pictură semnată de dumneaei, fiecărui participant. Adresăm mulțumirile noastre doamnei Zafiriadis, gestul a impresionat.

       Au conferențiat:

– dr. col. rez. Georgeta URSU (fostă Scarlat) – Mircea Scarlat – 75 de ani de la naștere;

– Șerban URSU, editor, fost secretar general UNESCO – Filatelica – Prezentare, concepție;

– prof. dr. Cristina SCARLAT, poetă (Filiala Iași – USR) – Mircea Scarlat, așa cum ar fi trebuit cunoscut;

– dr. Dan-Gabriel ARVĂTESCU, scriitor (Filiala Bacău – USR) – Mircea Scarlat – Originalitatea viziunii asupra istoriei Poeziei.

       Recital de Poezie: susținut de Emilian MARCU, renumit poet și prozator, cunoscut critic literar (USR – Filiala Iași), laureat al Academiei Române, Cămașa de cenușă – SONETE, (Ed, Papirus Media, Roman, 2025).

       A urmat lansarea publicației ,,Paiul Verde – Galerie și Foaie de Artă&Poezie – Supliment al Revistei ,,Clepsydra”.

       Au fost recitate poezii din creația proprie a membrilor Cenaclului Clepsydra, poezii apreciate de distinsul auditoriu.

       Așa cum ne-a obișnuit, Părintele Cornel Paiu a acordat Semne și însemne ale recunoașterii valorii (diplome, premii, titluri, distincții, trofee), tuturor celor care au contribuit la desfășurarea acestei ședințe.

       Se cade să menționez prezența unor cunoscuți scriitori: dr. Silvia MĂNDĂȘESCU, prof. dr. Paraschiva BUCIUMANU, Petru NICA, Elena NISTOR, Ion ULEANU, Remus MINEAȚĂ, Ion APOSTU (care a primit, pentru prima dată, o Diplomă de excelență în semn de prețuire pentru slujirea cu abnegație a creației artistice din domeniul muzicii) și alții (din păcate, nu am reținut numele tuturor celor prezenți!).

       A fost frumos, a fost minunat!

Focșani, 18 mai 2026

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *